Van’da yüzlerce kişi Kudüs için yürüdü

Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü öncülüğünde düzenlenen “Büyük Kudüs Yürüyüşü”ne yüzlerce kişi katıldı. Bebek katili, Siyonist israilin soykırım ve zulmüne karşı yapılan etkinlikler dünya çapında devam...

Van’da yüzlerce kişi Kudüs için yürüdü
VAN
Yayınlama: 04.02.2024
A+
A-

Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü öncülüğünde düzenlenen “Büyük Kudüs Yürüyüşü”ne yüzlerce kişi katıldı.

Bebek katili, Siyonist israilin soykırım ve zulmüne karşı yapılan etkinlikler dünya çapında devam ediyor. Van’da da Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatörlüğü öncülüğünde “Büyük Kudüs Yürüyüşü” düzenlendi. Yürüyüş, soğuk hava ve kar yağışına rağmen yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Yürüyüşe katılmak için erken saatlerden itibaren Beşyol Meydanı’nda toplanan kalabalık, ellerindeki pankart ve dövizlerle Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüdü. Kalabalık, sık sık tekbir getirip israil aleyhinde sloganlar attı.

Cumhuriyet Caddesi boyunca devam eden yürüyüş kent meydanında son buldu. Burada “Dünya Kudüs Haftası” nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Vakıf adına basın açıklamasını okuyan Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatör Yardımcısı Ahmet Faruk Çevik, konuşmalarına İsra Suresinin birinci ayeti ve Peygamber Efendimizin Mescidi Aksa ile ilgili hadisi ile başladı.

Çevik, “Ayet ve hadislerden de anlaşıldığı gibi, Mescid-i Aksa ve Kudüs, kutsiyetini bizzat Allah (cc) ve Efendimiz’den (sav) almaktadır. Kudüs Davası, en başta bir inanç meselesidir ve ona bigâne kalmak, kesinlikle iman ve itikadın zafiyetinin göstergesidir. Öte yandan Kudüs, bir insanlık meselesidir, zira yüz yıldan uzun bir süredir var olan ve özellikle de Aksa Tufanı sonrasında vahşice işlenen katliamlar karşısında sessiz ve ilgisiz kalmak, ancak ve ancak insanlıktan nasibi olmayan insan görünümlü yaratıkların işi olabilir. Siyonist terör çetesi tarafından gerçekleştirilen son vahşetler, bizim bildiğimiz ama dünyanın henüz anlamadığı bir gerçeği hakkıyla gösterdi. Bu hakikat, karşımızdaki işgalcilerin insan suretine girmiş canavar ruhlu vahşi bir topluluk olduğuydu. Dünya halklarının bu barbarlara insanlık namına gösterdikleri tepkiler, Müslüman olmayanların bile cehennemin lüzumsuz olmadığını anlamaları ve bunu ifade etmeleri, bunun en güzel ispatı oldu. Yaşanan tüm acılara rağmen bütün kıtalardan yükselen halkların sesi, gelecek adına inşallah güzel gelişmelere vesile olacaktır. Rabbimizden niyazımız, Gazze’de İslam’ı hakkıyla temsil edip ümmeti yücelten, ölseler bile kazanan bu iman ehli yiğitlerin bereketli kanlarıyla nice imandan yoksun yüreklerin iman ile buluşmasıdır. İnanıyoruz ki yürekleri bu mahrum ve mazlumlar için atan halkların iman ile buluşması uzak değildir.” dedi.

“KUDÜS DAVASI, ÜMMETİ BİRLEŞTİRİYOR”

“Ümmetin izzet ve özgürlük davası, ümmetin uyanış ve diriliş davası olan Kudüs Davası; her geçen gün ümmet evlatlarının yüreğinde büyük bir sevdaya dönüşmektedir.” Diyen Çevik “Dünyanın dört bir tarafında yaşayan milyonlarca Müslümanın kalbi Kudüs aşkıyla çarpmaktadır. Kudüs Davası, ümmeti birleştiriyor. Ümmeti kendine getiriyor. Kudüs Davası, ümmetin onur ve özgürlük davası olmayı sürdürüyor. Ümmetin evlatları Kudüs’ü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı özgürlüğüne kavuşturacakları günün özlemiyle kavruluyor. Kudüs Davası bilinciyle donanan ümmet, er ya da geç hep birlikte Kudüs’e yürüyecek ve Müslümanların ilk kıblesi, çevresi Allah (celle celâluhu) tarafından mübarek kılınmış Mescid-i Aksa’yı özgürlüğüne kavuşturacaktır biiznillah.” ifadelerini kullandı.

“DİRENİŞİ VE UYANIŞI KUŞANMAK ZAMANI…”

İslam ülkelerinin liderleri ve halklarına seslenen Ahmet Faruk Çevik, şunları söyledi:

“Ey yiğit, gayretli, izzet sahibi Müslümanlar! İslam Ümmetinin gözleri sizlerde. Artık harekete geçme zamanı… Ümmetin ayaklar altına alınan onur ve izzetini kurtarmak, özgürlük ve adalet bayrağını dalgalandırmak için, eski şerefli günlere kavuşmak için direnişi ve uyanışı kuşanmak zamanı… İslam dünyasının diğer gayretli Müslümanları ile birlikte gözyaşları içinde yolunuzu gözleyen mahzun ve mazlum Kudüs’ün esaretten kurtarılması için ayağa kalkın artık. Ey Siyonist rejimin zalimleri! Son yıllarda artan azgınlık ve vahşet dolu davranışlarının, sınır tanımayan küstahlık ve saldırganlığının çaresizlik ve korkudan olduğunu biliyoruz. Evet, kork! Hiçbir güç, hiçbir şey seni İslam Ümmetinin elleriyle yok olmaktan kurtaramayacaktır. Ne etrafına ördüğün duvarlar ne satın aldığın rejimler ve ne de sırtını dayadığın Batılı şeytani güçler, senin yok olmanı engelleyemeyecektir! Ey Müslüman ülkelerin yöneticileri! Halkınızın sesine, taleplerine kulak verin! Halkınızla birlikte hareket edin! İslam düşmanı zalimlerle birlikte olmayın. Sizin geleceğiniz; yok olmanın eşiğine gelmiş ve bu yüzden her türlü çılgınlığı yaparak ayakta durmaya çalışan Siyonist çeteye sığınmak, onunla normalleşmek, ona bel bağlamak değildir. Bu çürük ipe sarılırsanız, siz de Siyonistlerle birlikte yokluk çukuruna yuvarlanmaktan kurtulamazsınız. İzzet, onur, kalkınma, meşruiyet, özgür ve adil bir yönetim istiyorsanız İslam’ın ve İslam ümmetinin düşmanlarıyla iş birliği yapmaktan vazgeçin.”

“GAYEMİZ BU KUTSAL DAVAYI SAHİPLENEREK İZZETE ULAŞMAK VE ULAŞTIRMAKTIR.”

Recep ayının son haftasının Dünya Kudüs Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Çevik, “Her yıl İslam dünyası ile birlikte Recep ayının son haftasını Dünya Kudüs Haftası olarak idrak etmekteyiz. Bu haftada yaşanan tarihi olaylardan ve Kudüs’le ilgili önemli gecelerden ötürü bu hafta, Kudüs davasına has kılınmıştır. Her şeyden önce bu haftada İsrâ ve Mirac Gecesi bulunmaktadır. Bilindiği gibi bu gecede Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), Yüce Allah’ın emriyle önce Kudüs’teki, Mescid-i Aksa’ya gitmiş, sonra da göklere yükselmiştir. Yine Hicri 583 yılının Miraç gününde Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi komutasındaki İslam Ordusu, Hıttin muharebesinde Haçlılara galip gelerek ilk kıblemiz Mescid-i Aksâ’yı özgürlüğüne kavuşturmuştur. Bu vesileyle, Mirac’ın yaşandığı Recep ayının son haftası olarak idrak edilen Dünya Kudüs Haftası kapsamında Kudüs davasını dünyaya haykıracağız. Gayemiz bu kutsal davayı sahiplenerek izzete ulaşmak ve ulaştırmaktır. Bu barbar saldırılar bitene ve Kudüs özgür olana dek de sesimiz Kudüs, nefesimiz Kudüs olacaktır. İzzet ve değer sahibi olmak isteyen tüm halkımızı da maddi destek ve boykotla tarafını seçmeye ve Miraç mekânı olarak Kudüs ile yücelmeye, Miraç Gecesini camilerde ihya etmeye davet ediyoruz. Özgür bir Kudüs ve Mescid-i Aksa’da buluşmak dileğiyle, Dünya Kudüs Haftamız mübarek olsun.” diye konuştu.

Program, yapılan duanın ardından sona erdi.

 

 

 

Kaynak: HABER GÜRPINAR-CEBRAİL TEMUR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.