ABD basını Biden’ın planını açıkladı: Eski düşman yeni dost

Zirveye katılmayan Rusya ve Çin’in yokluğuna dikkat çeken uluslararası basın, Biden’ın yeni planını da açıkladı.

ABD basını Biden’ın planını açıkladı: Eski düşman yeni dost
Yayınlama: 11.01.2023
A+
A-

Dünya liderleri G20 Zirvesi’nde bir araya gelirken ABD basını yeni bir iddia ortaya attı. Zirveye katılmayan Rusya ve Çin’in yokluğuna dikkat çeken uluslararası basın, Biden’ın yeni planını da açıkladı.

Buna göre ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşan seçimler öncesinde önemli bir planı uygulamaya koydu. Zirveye katılmayan Rusya ve Çin’in yokluğunu fırsat bilen Biden, Hindistan ziyaretinde yeni anlaşmalar gerçekleştirmeyi planlıyor.

CNN ABD liderinin Yeni Delhi’de bulunduğu süre Çin’e karşı yeni bir ittifak gerçekleştirmek istediğine yer verdi. Sağlam iş birliklerine imza atması halinde ise ABD başkanlığı için 2024 yılında yeniden aday olmak isteyen Biden’ın kendisi için olumlu ve başarılı bir lider imajı çizmeyi hedeflediği konuşuluyor.

Biden’ın Hinditan’ın hemen ardından yapacağı bir diğer ziyaretin Vietnam’a olması ise dikkatlerden kaçmadı. Ziyarette iki ülke ilişkilerinin, “kapsamlı stratejik ortaklık” düzeyine yükseltilmesi bekleniyor.

VİETNAM’A GİDECEK

Washington, Çin ile artan jeostratejik rekabet ve değişen küresel dengeler içinde bölge ülkeleriyle ekonomi, teknoloji ve savunma alanındaki bağlarını güçlendirme çabalarının parçası olarak Vietnam ile de yakınlaşma arayışında. 20. yüzyılın ikinci yarısında yaklaşık 20 yıl süren Vietnam Savaşı’nın düşman tarafları olan iki ülkenin, yeni yüzyılın hızla değişen jeopolitiğinde yeni bir evreye girdiği gözleniyor. Biden, Hanoi’yi ziyaretinde ülkeyi yöneten Vietnam Komünist Partisinin (VKP) Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong ve diğer liderlerle görüşmeler yapacak.

ESKİ DÜŞMANLAR DOST OLUYOR

ABD ve Vietnam, Soğuk Savaş yıllarında, 1955 ile 1975 arasında 20 yıl süren kanlı bir savaş yürütmüştü. İki ülkenin hafızasında hala izleri olan savaşta 1 milyondan fazla Vietnam askeri ve 180 bine yakın sivil yaşamını yitirmiş, ABD de 58 bin askerini kaybetmişti.

 

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.