Yüksekova’da polen oluşturan ağaçlar kesildi

Hakkari’nin yüksekova ilçesinde yaydıkları polenler nedeniyle şikâyet konusu olan kavak ağaçları belediye tarafından kesiliyor.

Yüksekova’da polen oluşturan ağaçlar kesildi
Yayınlama: 15.05.2024
A+
A-

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaydıkları polenler nedeniyle şikâyet konusu olan kavak ağaçları belediye tarafından kesiliyor.

Özellikle mayıs ve haziran aylarında salgılamış oldukları polen ve pamukçukların insan sağlığı açısından zararlı olduğu ve vatandaşların polenle ilgili yoğun şikâyetlerinin dikkate alınması üzerine belediye ekipleri harekete geçti. Yüksekova Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışma, Yeni Mahalle’deki kavak ağaçlarının kesimiyle başladı.

Açıklamalarda bulunan Yüksekova Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Osman Yağan, “İlçenin mücavir alanlarında bulunan kavak ağaçlarının, ilkbaharda çiçek açma döneminde yaklaşık 10-12 gün süresince çevreye bıraktığı kavak çiçeği (polen) sağlık sorunu olan insanları rahatsız ediyor. Yüksekova’da aşırı şekilde dikilmiş olan kavak ağaçlarının görünüm ve gölgelik olarak hiçbir özelliği bulunmamaktadır. Bu ağaçlar sonbahar aylarında yaprakların dökülmesiyle bahçelerde sadece kirlilik yapmaktadır. Yüksekova’da vatandaşların bahçelerinde bulunan ve bahar aylarında yoğun şikâyete konu olan ayrıca astım, amfizem ile alerjik rahatsızlıkları tetikleyen kavak ağaçlarının kesilmesine karar verildi. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstererek belediye çalışanlarına yardımcı olmalarını rica ediyoruz” dedi.

Yüksekova’da polen oluşturan ağaçların kesimine başlandı
Yüksekova’da polen oluşturan ağaçların kesimine başlandı
Yüksekova’da polen oluşturan ağaçların kesimine başlandı

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.