Van’da kaçak avlanmış 14 bin 500 kilo inci kefali (Van Balığı) ele geçirildi

Van’da, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalar neticesinde kaçak avlanmış 14 bin 500 kilogram inci kefali ele geçirilirken, kaçak avcılara toplam 435 bin TL idari para cezası uygulandı.

Van’da kaçak avlanmış 14 bin 500 kilo inci kefali (Van Balığı) ele geçirildi
VAN
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Dünyada sadece Van Gölü havzasında yaşayan endemik bir tür olan inci kefali (Van balığı) 15 Nisan tarihi itibariyle üremek için tatlı sulara göç etmeye başladı. Bu göç esnasında inci kefali (Van balığı) kaçak avcıların hedefi haline gelmektedir. İnci kefali balığını kaçak avcılara karşı korumak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Emniyet birimleri 7/24 denetimler yaparak kaçak avcılar ile mücadele etmektedir.

Bu kapsamda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri tarafından gece geç saatlerde yapılan denetimlerde, kaçak avcıların 200 metre uzunluğunda manyat ağı göle serdikleri tespit edildi. Ekipler tarafından manyat ağa takılı halde yaklaşık 2 bin kilogram canlı inci kefali (Van balığı) kurtarılarak doğal yaşamına bırakıldı. Ayrıca kaçak avcılık yapan 2 şahsa toplam 17 bin 836 TL idari para cezası uygulandı.

İnci kefali (Van balığı) av yasağı başladığı 15 Nisan tarihinden bu yana İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Emniyet birimleri tarafından yapılan denetimlerde 9 bin 500 kilogram ölü, 5 bin kilogram canlı olmak üzere toplam 14 bin 500 kilogram inci kefali (Van balığı) el konuldu. Canlı olan balıklar doğal yaşam alanına bırakıldı. Ayrıca, kaçak avcılık yapan 35 şahsa  1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında 435 bin TL idari para cezası uygulanarak, 3 bin 100 metre uzunluğunda manyat ve uzatma ağına ve 36 adet diğer av malzemelerine el konuldu.

İl Müdürlüğünde yapılan açıklamada; il ve ilçe müdürlüğü ekipleri kolluk kuvvetleri ile birlikte İnci kefali (Van balığı)’nı korumak için 7/24 denetimler yaparak kaçak avcılar ile mücadele etmektedir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.