Van Umut Kervanı 2023 kurban bedellerini açıkladı

Her sene binlerce kişinin vekâletini alarak yurt içi ve yurt dışında kurban kesim faaliyetleri yapan umut kervanı bu sene de vekâlet yoluyla kurban kesim çalışmalarına...

Van Umut Kervanı 2023 kurban bedellerini açıkladı
Yayınlama: 01.06.2023
A+
A-

Her sene binlerce kişinin vekâletini alarak yurt içi ve yurt dışında kurban kesim faaliyetleri yapan umut kervanı bu sene de vekâlet yoluyla kurban kesim çalışmalarına başladı. Bu sen kurban bedelleri küçükbaş için 5 bin 750 TL, büyükbaş kurban hisse bedeli ise 8 bin 950 TL olarak belirlendi.
Umut Kervanı olarak Van’da da kurban kesim faaliyeti gerçekleştirecek olan dernek, aldığı kurbanları mezbane ortamında, temiz ve profesyonel bir ekiple kestirecek.
Yapılan kurban çalışmaları hakkında bilgi veren Van Umut Kervanı Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Vatan, Van Umut Kervanı olarak her sene yaptıkları kurban çalışmalarını bu sene de yapacaklarını söyledi.
Van umut Kervanı olarak geçen sene Kurban Bayramı’nda 18 büyükbaş hayvan kestirdiklerine dikkat çeken Vatan, “Kestiğimiz kurban etlerinin bir kısmını hisse sahiplerine verdik, bir kısmını da derneğimizde kayıtlı olan muhtaç ailelere dağıttık. Geçen sene kestiğimiz kurbanın etinin üçte ikisini hisse sahibine verdik ancak bu sene üçte birlik kısmını vereceğiz, geriye kalan etin tamamını muhtaç ailelere dağıtacağız. Bu sene daha kapsamlı bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.” dedi.
“Kestirdiğimiz kurban etlerini en geç 2 gün içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz”
Bun sene de kurbanlıklarda bir sorunun olmadığını ancak fiyatlarda artış olduğunu kaydeden vatan, şunları söyledi:
“Geçen sene küçükbaş bir kurbanın fiyatı 2 bin 250 TL idi, bu sene ise 5 bin 750 TL’dir. Büyükbaş hayvanda ise bir hisse bedeli 8 bin 950 TL olarak belirlendi. Dernek olarak belirlediğimiz fiyatlar piyasanın altında olan fiyatlardır. İnsanların kurban ibadetini yerine getirebilecekleri bir fiyatı baz almaya çalıştık. Kurban çalışması yapan birçok kardeş dernekten daha aşağı bir bedelle kurban kestirmeye çalışıyoruz. Hatta Diyanet’ten bile daha aşağı bir fiyat belirledik. Kurbanlarımızı da geçen sene kestiğimiz mezbahanede kestirmeyi düşünüyoruz. Temiz bir ortamda ve profesyonel ekiplerin çalışması ile kurbanlarımızı keseceğiz inşallah. Etler orada poşetlendikten sonra derneğimize getirilecek ve bir gün dinlendikten sonra daha önce tespitlerini yaptığımız ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Kestiğimiz kurbanların etlerini 2 gün içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.”
“Kestiğimiz kurbanın eti ne kadar çok ihtiyaç sahibine ulaşırsa o kadar sevap kazanılır”
Kesilen kurban etlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bu işi yapan kurum ve STK’larla irtibat halinde olunması gerektiğine dikkat çeken Vatan, “Bu eti ne kadar çok ihtiyaç sahibine ulaştırırsak bu ibadetten o kadar çok faydalanmış ve o kadar da hayır duası almış oluruz. Çünkü malum olduğu üzere mazlumun yaptığı dua kabul oluyor. Rabbim bu sene o mazlumlara ulaşmayı bize nasip eder inşallah. Bu anlamda da bütün hayır sahiplerine dernek üzerinden kurban kesmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Kaynak: CEBRAİL TEMUR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.