Van Erciş Belediyesini DEM Parti kazandı

Van Erciş Belediyesini DEM Parti kazandı
VAN
Yayınlama: 01.04.2024
A+
A-

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Van’ın Erciş ilçesinde kazanan parti DEM Parti oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Erciş ilçesinde Dem Parti adayı Baran Bilici aldığı yüzde 50,81 oy oranıyla 34 bin 787 oy aldı. Ak Parti adayı Fatih Çftçi ise yüzde 41.25 oy oranıyla 28 bin 242 oy aldı. Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Şahin Yağar’da yüzde 2,51 oy oranıyla bin 718 oy aldı.
Buna göre Dem Parti Van Erciş Belediyesini kazandı. Dem Parti Erciş Belediye Başkanı Baran Bilici, belediyeyi eş başkan Güler Temel ile birlikte yönetecek.


BARAN BİLİCİ KİMDİR?
Baran Bilici, 1981 yılında Van’ın Erciş ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Erciş’te okuyan Bilici, lise eğitimini Van Atatürk Lisesinde tamamladı. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bilici, Van’da avukatlık yapmaktadır. Baran Bilici, evli ve 3 çocuk babasıdır.


GÜLER TEMEL KİMDİR?
Güler Temel, 1991 yılında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay Mahallesi’nde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Erciş’te tamamladıktan sonra, lise eğitimini Bitlis Anadolu Lisesi’nde aldı. Üniversite yıllarını Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde geçiren Temel, buradan İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olarak eğitimini tamamladı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’den Erciş Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İmar Komisyonu ve Kadın Komisyonlarında görev yaptı. 2020 ile 2022 yılları arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP)’de yöneticilik yaptı aynı zamanda Kadın Komisyonunda görev aldı. 2022 ile 2023 yılında Arsisa Dil Araştırmaları Kültür Merkezi’nde bir süre yöneticilik yaptı. Anadili Kürtçe olan Temel orta seviyede İngilizce bilmektedir. Doğup büyüdüğü ilçede esnaflık yaparak yerel ekonomiye katkı sağlayan Güler Temel, evli ve bir çocuk annesidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.