Tuz Gölü’nde TEKNOFEST heyecanı sürüyor: ‘Dünyada eşi benzeri olmayan bir etkinlik!’

Tuz Gölü’nde Roket Yarışması Final etabında bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu.

Tuz Gölü’nde TEKNOFEST heyecanı sürüyor: ‘Dünyada eşi benzeri olmayan bir etkinlik!’
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

‘TEKNOFEST 2023’ roket yarışmasının finali gerçekleştiriliyor. Aksaray’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST ve Roket Yarışmasının final etabına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Fatih Kacır’ın açıklamaları şu şekilde: “TEKNOFEST’in altıncı yılındayız. 3 TEKNOFEST birden düzenliyoruz. Ankara’da TEKNOFEST’i büyük bir coşku ile gerçekleştireceğiz. 27 Eylül’de İzmir’de olacağız.

Yıldan yıla TEKNOFEST’e ilgi arttı. İlk yıl 14 yarışmaya 20 bin gencimiz katılmıştı, bu yıl 41 yarışmamıza 1 milyon gencimiz katıldı.

Roket yarışmalarına olan ilgi yıldan yıla arttı. İlk yıl 156 takım başvurmuştu, bu yıl 1098 takım başvurdu. Bunun yarıdan fazlası lise takımları.

‘DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR ETKİNLİK’

Bu yarışmalar Avrupa’da ilk, bu ölçekte dünyada ikinci. Böylesine bir festivali dünyada eşi benzeri olmayan bir etkinlik.

Ben burada bu kırmızıları giydiğimde her yıl muazzam bir heyecan duyuyorum. TEKNOFEST’in coşkusu, binlerce gencin coşkusu bir başka.

Gençlerimiz okul hayatında ilk kez sınavlar dışında bir proje için haftada 40-50 saat emek veriyorlar. Biz gençlerimizin raporlarını yayınlıyoruz. Muazzam bir teknik altyapı gerekiyor. Gençlerin danışman hocaları var onlara da minnettarız.”

SELÇUK BAYRAKTAR: 1 MİLYON GENCİMİZ BAŞVURDU

Selçuk Bayraktar’ın açıklamaları şu şekilde: “Aksaray’da Tuz Gölü’nün ortasında bu çocuklar bir yıl boyunca hayal kurdular, ürettiler burada tüm milletimizin huzurunda roketleri teste çıkardılar.

Atış başarılı da olabilir ama onlar az önce ben kendileri ile de sohbet etme imkanı buldum başarana kadar asla yılmayacağız dediler. Bizler için abileri olarak en büyük başarı budur.

Bir milyon öğrencimiz başvurdu. 1 milyon öğrenci, 300 bin takım bir araya geldiler. TEKNOFEST’in 6’ncı yılında 1 milyon öğrenci, koca bir kuşak yetişiyor.”

Abone Ol

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.