Son Dakika: Uzun yıllar MİT Müsteşarlığı görevini yürüten Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı oldu

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13. dönemde görev alacak kabineyi açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı isimler arasında Hakan Fidan dikkat çekti. Uzun yıllardır MİT Müsteşarı olarak görev yapan Hakan Fidan, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerine yeni Dışişleri Bakanı oldu.

Son Dakika: Uzun yıllar MİT Müsteşarlığı görevini yürüten Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı oldu
Yayınlama: 03.06.2023
A+
A-

TBMM’de yemin ederek göreve başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündüz saatlerinde Göreve Başlama Töreni’nde devlet başkanlarını ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yeni dönemin Kabine’sini açıkladı.

HAKAN FİDAN YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI

Beştepe’de kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede en çok dikkat çeken isimlerden birisi de MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Uzun yıllardır MİT’in 1 numaralı ismi olan Hakan Fidan, yeni Kabine’de Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

ÇAVUŞOĞLU, 4 DÖNEM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YAPTI

Mevlüt Çavuşoğlu, yeni Kabine’de görev almadı. Çavuşoğlu, 62, 64, 65 ve 66. dönemlerde Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttü.

HAKAN FİDAN KİMDİR?

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da doğmuştur. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Evlidir. Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK’daki görevi esnasında yapmıştır. Almanya’da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı’nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College’dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır. TSK’daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanı sıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır.

Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır. Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmış ve 10 Şubat 2015 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır. 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015’te görevine geri döndü. Hakan Fidan, yeni Kabine’de Dışişleri Bakanı oldu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.