Rusya’dan Akdeniz hamlesi: Hafter’den liman istediler

Rusya’nın Akdeniz’deki etki alanını genişletmek için bazı adımlar attığı belirtildi. İddiaya göre Moskova yönetimi, Hafter’le görüşerek Libya’daki limanlar için kullanım izni istedi.

Rusya’dan Akdeniz hamlesi: Hafter’den liman istediler
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Rusya’nın Akdeniz’deki etki alanını genişletmek için bazı adımlar attığını yazdı.

Haberde, Moskova yönetiminin, NATO’nun arka bahçesi olarak görülen Akdeniz’de etkisini artırmak için Libya’daki bir limanı Rus savaş gemilerine açmaya çalıştığı ifade edildi.

RUSYA’NIN HAFTER’DEN LİMAN TALEBİ

Hafter’e bağlı silahlı güçlerin Facebook hesabından yapılan açıklamada, aralarında Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yunus-bek Yevkurov’un da olduğu bir grup Rus yetkili, üç hafta önce Libya’nın doğusunu kontrol eden güçlerin lideri Halife Hafter’le bir görüşme gerçekleştirdi. O açıklamada daha fazla bilgiye yer verilmemişti.

WSJ’deki habere göre görüşmede, Moskova yönetimi, Bingazi veya Tobruk’taki limanlardan birine erişim izni isteyerek, limanların uzun süreli kullanım hakkını talep etti.

Rusya’nın limanı, savaş gemilerinin yakıt tedariki ve bakımı için kullanılacağını Hafter cephesine ilettiği kaydedilen haberde, Moskova’nın limanda personel bulundurup bulundurmayacağı belirtilmedi.

Hafter tarafının, Rus heyetine liman kullanımı konusunda ne yanıt verdiğinin de bilinmediği ifade edildi.

ABD’DE DE HAFTER’LE GÖRÜŞECEK

WSJ’nin aktardığına göre, diplomatik ve askeri yetkililerden oluşan ABD’li bir heyet de bu ay içinde Libya’ya bir ziyaret düzenlemeyi planlıyor.

İddiaya göre Amerikan heyeti, Hafter’le görüşerek onu ülkedeki Wagner güçlerini sınırdışı etmeye ve rakip örgütlerle birleşmeye ikna etmeye çalışacak.

AKDENİZ VE AFRİKA’DA SOĞUK SAVAŞ

Moskova’nın Hafter’le yaptığı görüşme, ABD ve Rusya’nın Afrika’da nüfuz savaşı verdiği bir dönemde geldi. Rusya kıtadaki etkisini derinleştirerek ABD’yi devredışı bırakmak isterken, Washington yönetimiyse Rusya’yı izole edebilmek için Afrika ülkelerine Batı ittifakından yana tutum takınmaları için baskı uyguluyor.

2008’de Kaddafi yönetimi Rus gemilerine liman erişimi için Moskova’ya teklif sunmuş ancak Kremlin o dönem bu öneriyi kabul etmemişti.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.