İsveç’te binlerce kişi İsrail’in Eurovision’a katılmasını protesto etti

Gazze Şeridi’ne 7 Ekimde saldırı başlatan İsrail, dünya genelinde protesto ediliyor.

İsveç’te binlerce kişi İsrail’in Eurovision’a katılmasını protesto etti
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Üniversitelerde öğrencilerin eylemleri devam ederken, İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’nda yer alması da tepki çekti. Yarışmanın düzenlediği İsveç’in Malmö kentindeki Stortorget Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, bugün gerçekleştirilecek ikinci yarı final öncesi eylem gerçekleştirdi.

İsveç’te binlerce kişi İsrail’in Eurovision’da yarışmasını protesto etti
Soykırıma karşı pankartlar taşıyan protestocular, İsrail karşıtı sloganlar attı. Filistin bayrakları taşıyan kalabalık daha sonra meşale yakıp Malmö sokaklarında yürüyüş yaptı. En az 20 bin kişinin katıldığı gösteri için komşu ülke Danimarka’dan 8 otobüs kalktığı, bazı göstericilerin ise trenle gösterinin düzenlendiği meydana geldiği öğrenildi. Tepkilerin ardından açıklama yapan Avrupa Yayın Birliği (EBU), şarkı yarışmanın hükümetler arasında değil, kamu hizmeti sağlayıcıları arasında bir rekabet olduğunu, şarkı yarışmasına İsrail’in katılacağını belirtmişti.

İsveç’te binlerce kişi İsrail’in Eurovision’da yarışmasını protesto etti
Eurovision’da Eden Golan tarafından seslendirilecek October Rain (Ekim Yağmuru), 7 Ekim’e gönderme yapması nedeniyle tepki çekmişti. Organizatörler şarkının sözlerinin “siyasi tarafsızlık” kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle şarkıyı yarışmadan men etmiş, İsrail şarkının sözlerini ve ismini (Hurricane) değiştirerek yarışmaya katılmıştı.

 

Kaynak: İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.