Dünya son dakika duyurdu! Kim Jong-un iddiası doğrulandı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Rusya’ya gideceği açıklandı.

Dünya son dakika duyurdu! Kim Jong-un iddiası doğrulandı
Yayınlama: 11.01.2023
A+
A-

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansına (KCNA) göre, Kim “yakın zamanda” Rusya’yı ziyaret edecek.

Yeri ve zamanına ilişkin detayların paylaşılmadığı ziyarette Kim, Putin ile görüşecek.

TREN YOLA ÇIKTI

Öte yandan Yonhap’ın üst düzey bir Güney Koreli hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Kim Jong-un’u taşıyan tren yola çıktı.

Yetkili, “İstihbarat yetkililerin, Kim Jong-un’u taşıyan trenin Vladivostok’a doğru yola çıktığını tespit ettiğini biliyorum.” dedi.

Başka bir üst düzey yetkili ise “Kim Jong-un Pyongyang’dan uzaklaşıyor gibi görünüyor.” ifadesini kullandı.

Özel zırhlı trenle yapacağı yolculuğunun yaklaşık 20 saat sürmesi beklenen Kim’in, Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’na katılacağı tahmin ediliyor.

– Kim’in babası da hep trenle yolculuk ediyordu

Kim’den önce Kuzey Kore lideri olan babası Kim Jong-il de uçak fobisi nedeniyle 17 yıllık görev süresince hep trenle seyahat etmişti.

Çin ve Rusya yolculuklarını trenle yapan baba Kim, 2011’de yine bir tren yolculuğunda geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

The New York Times’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberde, Kuzey Kore lideri Kim’in bu ay Rusya’yı ziyaret edeceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “Ukrayna’daki savaşta Moskova için daha fazla silah sağlama ve farklı alanlarda askeri işbirliği olasılıklarını ele almak üzere” bir araya geleceği öne sürülmüştü.

KREMLİN DOĞRULADI

Kremlin’den yapılan açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un önümüzdeki günlerde Rusya’ya resmi ziyarette bulunacağı ifade edildi.

Kremlin, açıklamasında, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine önümüzdeki günlerde Rusya’ya resmi bir ziyarette bulunacak” denildi.

ABD’DEN KUZEY KORE’YE TEHDİT: BEDELİNİ ÖDEYECEK

Washington’a göre görüşmenin gündeminde Kuzey Kore’nin Moskova’ya silah desteği var. Kuzey Kore’yi, Rusya’ya silah sağlamaması gerektiği konusunda “uyardıklarını” dile getiren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Pyongyang yönetimini, silah satmaya ilişkin atacağı adımlardan caydırmak için fırsatları değerlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Bu, Kim’in Putin’le ikinci görüşmesi olacak. İkili 2019’da yine Kim’in Rusya ziyaretiyle bir araya gelmişti.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.