Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli oldu mu? Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru şartları nelerdir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyor. İmam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında eğitim gören öğrencilerin katılabileceği sınavın başvuru tarihi araştırılıyor. Peki, Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli oldu mu? Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru şartları nelerdir?

Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli oldu mu? Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru şartları nelerdir?
Yayınlama: 01.06.2023
A+
A-

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) için başvuru kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı. Öğrenciler “İOKBS Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2023” ve ilgili mevzuata, http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecek. Peki, Bursluluk sınavı başvuru tarihi belli oldu mu? Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru şartları nelerdir? İşte ayrıntılar…

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin katılabileceği Bursluluk sınavı 3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU KILAVUZU…BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bursluluk sınavı başvurusu http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılabilecek.

Sınav başvuruları 29 Mayıs 2023 – 16 Haziran 2023 tarihleri arasında alınacak.

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.