Başkan Süer’den Kurbanlık Uyarısı

Eziyet edilmeden kesim yapılmasını isteyen VANTB Başkanı Süer, Van Canlı Hayvan Borsası’nda hareketliliğin başladığını söyledi.

Başkan Süer’den Kurbanlık Uyarısı
VAN
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlıklar ile ilgili çeşitli uyarılarda bulundu.

 

Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Ticaret Borsası olarak hizmet verilen, Van Canlı Hayvan Borsası (Van Canlı Hayvan Pazarı)’nda kurbanlık satışlarında hareketlilik başladı. İşte Başkan Süer’in yaptığı açıklamalar:

 

Kurbanlıklar Veteriner Hekimler Kontrolünde

“Van Canlı Hayvan Pazarı’mız, Van Büyükşehir Belediyesi, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Van Ticaret Borsası’nda görevli veteriner hekimlerimizin kontrolündedir. Veteriner hekimlerin kontrolünün ardından küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar meydana alınıyor. Bayramın dördüncü gününe kadar kurbanlık satışı yapılacaktır ancak kurban alımı son günlere bırakılmamalıdır.”

 

“Kurban Satış ve Kesim Yerlerine Dikkat Edilmelidir”

“Van Büyükşehir Belediyesi’nin borsaya işletmesini verdiği, Van Canlı Hayvan Borsası (Van Canlı Hayvan Pazarı) ve belediyelerce belirlenen yerler dışında kurbanlık alımı ve kesimi yapılmamalıdır. Kurbanlık hayvanların kesimi şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbahalar ile belediyeler tarafından sadece kurban kesimi için hazırlanmış, alt ve üst yapıları bulunan kesim yerlerinde ve Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği yerlerde yapılmalıdır.”

 

“Eziyetsiz Kesim Yapılmalıdır”

“Kırsal mahallelerde (Köy) ve kesim yeri bulunmayan yerlerde ve bahçelerde usulüne uygun olarak, çevreye zarar vermeden kesim yapılabilir. Ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kesim yasaktır. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Rastgele kesimler yapılmamalı, sertifikalı ve eğitimli kasaplar kesim yapmalıdır. Yeni kasaplar için de sertifikalı eğitimler verilmelidir. Aksi takdirde çok sayıda yaralanmalar meydana gelmektedir.”

Kaynak: BÜLTEN

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.