Bakan Tekin Açıkladı: Öğretmene şiddete ceza artacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, öğretmene uygulanan şiddetin cezasının artacağını söyledi.

Bakan Tekin Açıkladı: Öğretmene şiddete ceza artacak!
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülen okul müdürü İbrahim Aktugan için Türkiye’de bir çok öğretmen bugün iş bırakma eylemi yaptı. Konuyla alakalı katıldığı bir canlı yayın programında açıklama yapan Bakan Tekin, şunları söyledi:

“Öğretmene şiddete yasal düzenleme haftaya Meclis’e gelir, Haziran başında yasalaşmasını bekliyoruz. Öğretmen kanuna koyduğumuz madde ile öğretmenlerimize yönelik şiddette cezaların yüzde 50 artırıcı bir madde koyuyoruz. Bu fiili işleyenlerin hafif cezalarının ertelenmesi hükümleri vardı. Biz öğretmenlerimize yönelik bu cezaların ertelenmesinin engellenmesini istedik. Öğretmene şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasını istiyoruz. Son olarak sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın da yaptıkları işin kamu görevlisi gibi kabul edilip devlet okullarındaki öğretmenlerimiz gibi yukarıdaki saydığım hususlar gibi değerlendirilmesi sağlanacak. Okullarımızdaki güvenlik görevlisi sayısını artırıp daha güçlü bir mekanizma kuracağız. Bize ulaşan taşkınlık söz konusu olmadı. Yasal düzenleme şu anda ilgili kurullarla görüşülüyor. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki hafta Meclis’e sevk edilmiş olur. TBMM’nin takvimine göre Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.