Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’ndan Yalçın Topçu’ya ziyaret

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki makamında Kırım Tatarlarının milli lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’ndan Yalçın Topçu’ya ziyaret
Yayınlama: 14.09.2023
66
A+
A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki makamında Kırım Tatarlarının milli lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Yalçın Topçu, Kırım Tatar Türkü Rüstem Umerov’un Ukrayna’nın yeni Savunma Bakanı olmasını kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye devleti ve milletiyle birlikte Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunmaya, her türlü insani yardıma, soydaşımız Kırım Tatarlarının haklarının ve statülerinin güçlenmesi için her zaman destek olmaya devam edecek, Kırım’ın yasa dışı işgalini ve ilhakını tanımadı ve tanımayacak.

Sayın cumhurbaşkanımızın da her fırsatta ifade ettiği gibi, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Sayın Neriman Celal ile birlikte tutuklu olan soydaşlarımızın tamamının bir an önce serbest bırakılmasını bu insan hakları ihlalinin sona ermesini ve bu savaşın da adil bir barış ile bitmesini diliyoruz.

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu'ndan Yalçın Topçu'ya ziyaret

Müsaadelerinizle rahmetli  büyüğüm, gönül coğrafyamızın avazı ve neferi Abdurrahim Karakoç’un “Yemin” adlı eserinden bir kıtasını arz ederek sözlerimi bitirmek istiyorum.

“Esir iken Kırım, Kerkük, Türkistan, 
Bana zindan olur Maraş, Elbistan 
İbni Sîna, Dedem Korkut, Alparslan 
Susarsam,hakkını helâl etmesin.”

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu ise Türkiye’nin işgali tanımamasının, Ukrayna’nın Kırım dahil toprak bütünlüğünü savunmasının kendileri için büyük bir destek olduğunu belirtti.

Kırım’ın işgali devam ederse Kırım Tatarlarının hiçbir geleceğinin bulunmayacağını belirten Kırımoğlu, bu savaşın, kendileri için yeryüzünde kalmak ya da yok olmak meselesi olduğunu söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.