Asrın felaketi olan depremde görev alan Van UMKE ekipleri yaşadıklarını anlattı

Asrın felaketi olan depremde görev alan Van UMKE ekipleri yaşadıklarını anlattı
VAN
Yayınlama: 02.02.2024
A+
A-

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem 11 ili etkiledi. Depremlerde ölen ve yaralananlar ülkeyi derinden yaraladı.  Milyonlarca vatandaş yardım seferberliğine çıkarken ekipler enkaz altında çalışmalarını sürdürdü.

Depremin ilk dakikalarından itibaren yola çıkan, olumsuz hava ve yol sorunlarına rağmen deprem bölgesine yetişen ve enkaz altında kalanları çıkarmak için canla başla çalışan Van UMKE ekipleri, yaşadıkları büyük felaketi ömürlerinin sonuna kadar unutamayacaklarını söyledi.

Depremin ilk anlarından itibaren Van’da giderek Adıyaman’a ulaşan UMKE ekipleri, bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Bölgede 40 canı kurtaran ekip, o gün yaşadıklarını hiçbir zaman unutamayacaklarını söyledi.

“AÇLIK, SUSUZLUK HİÇBİR ŞEY HİSSETMİYORDUK”

Deprem bölgesinde yaşadıklarını anlatan UMKE görevlisi Muhammed Yılmaz, o gün bölgeye ilk ulaşan ekipler arasında olduklarını belirtti. Orada yakınının kurtarılmasını bekleyen vatandaşların gözlerindeki umut ışığını gördüklerini ifade eden Yılmaz, “Orada kendi ailesini kaybeden güvenlik görevlisi vardı. Ailesini kaybetmesine rağmen çalışmalarda bize eşlik ediyordu. Her kurtardığımız can bize enerji veriyordu. Açlık, susuzluk hiçbir şey hissetmiyorduk. İnsanlara umut olduğumuz için çok mutluyum. Bir kişiyi kurtaracağımızı düşünürken o enkaz altında aynı anda 3 kişiyi kurtarmıştık. Bu olay bizi çok mutlu etmişti. Farklı bir enkazda ise 14 yaşındaki bir kıza ulaştık. Serumu bağlamış onu çıkaracaktık ama bizden eşarbını istemişti, saçı açık çıkmak istemişti. Kendisine eşarp getirdik, kitaplarıyla kurtardık. Bu olay da beni çok etkilemişti” dedi.

“BİR KADINI 4-5 SAAT İÇİNDE ÇIKARIP MÜDAHALEMİZİ YAPTIK”

Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen o yıl bir türlü unutamadığını dile getiren Ayşe Özeler ise “O kötü günleri tekrar yaşayacak korkusu var. Kötü yola rağmen ilk günden Adıyaman’a ulaşmayı başardık. İlk ulaşmanın bir dezavantajı vardı. Ancak ona rağmen enkaza yetişemeye çalıştık. 70’inci saatinde bir kazda canlı ihbarı gelmişti. Kurtarmaya çalıştığımız kadın sıkışmıştı, yanında ise eşi ve ikiz çocukları vardı. Kadını 4-5 saat içinde çıkarıp müdahalemizi yaptık. Kadının ilk sorduğu şey; eşimi ve çocuklarımı çıkardınız mı oldu. Oysaki kadın, 70 saat boyunca eşinin ve çocuklarının cansız bedenleriyle yaşamak zorunda kalmıştı. Ancak bunun farkında bile değildi, bu beni çok etkilemişti” diye konuştu.

Deprem bölgesinde unutamayacakları anılar yaşadıklarını ifade eden Vural Yavuz da her kurtardıkları canın kendilerini motive ettiğini kaydetti.

 

 

 

Kaynak: HABER GÜRPINAR-CEBRAİL TEMUR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.