Adem Palabıyık: Meral Akşener, Anayasa çalışmalarında Cumhur İttifakına katılacak

Sosyolog Adem Palabıyık, 12 Eylül anayasasının artık ülkemizin geleceği için yeterli olmadığını ve değişmesi gerektiği ile alakalı önemli bir analizde bulundu ve ‘anayasa görüşmelerinde Meral Akşener, cumhur İttifakı’na katılacaktır’ dedi.

Adem Palabıyık: Meral Akşener, Anayasa çalışmalarında Cumhur İttifakına katılacak
Yayınlama: 01.01.2023
A+
A-

Sosyolog Adem Palabıyık; “12 Eylül’ün yamalı bohçaya dönen anayasa metni artık ülkemizin gündemine dair çözümler sunamıyor. Çünkü dünya, küresel rekabet içerisinde hızla değişiyor ve her değişimde oyunun kuralları da yeniden yazılıyor. Değişen düzen ile birlikte toplumsal açıdan ana ihtiyaçlar da daha çok küresel sisteme entegre hale getiriliyor. Bu sebepten ulus devlet mantığı ile yapılan anayasal hükümlerin geçerli olması artık çok zor. Bunun en önemli örneği de 12 Eylül anayasasıdır. Vesayet rejiminin devam etmesi için hazırlanan bir anayasanın ötesine geçemeyen bir metin haline gelen anayasamızın, bir an önce tamamen değiştirilmesi gerekir. Elbette anayasanın değişimi için meclis aritmetiği de önemli rol oynayacaktır. Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısı yeterli olmadığı için muhalefetin desteği şu an ciddi anlamda önem arz etmektedir.

Destek açısından ise siyasal yapı öne çıkmaktadır. İlki, İyi Parti diğeri ise AK Parti’nin eski isimleri olan Saadet ve Gelecek parti birlikteliğidir. Fakat siyasette şöyle bir gerçek vardır, siyasetin doğası boşluk kabul etmez ve hem milletvekili hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hezimete uğraya Millet İttifakı bileşeni olan İyi Parti, yeni anayasa çalışmaları süresinde boş durmayacaktır. Meral Akşener’in, bu fırsatı iyi değerlendireceğini düşünüyorum. Çünkü İyi Parti tabanı şu an kedisine öfkeli, ayrıca Akşener’den bir başarı hikâyesi bekliyor. Meral Akşener’in tek şansı, yeni anayasa çalışmaları sürecinde Cumhur İttifakı’na destek vererek, kapıyı aralaması olacaktır. Böylece Akşener, Cumhur İttifakı için bir adım atmış kabul edilecektir. Zaten tüm ittifaklar böyle başlar ve devam eder. Sayın Devlet Bahçeli’nin yaptığı ‘komşuluk’ çağrısının İyi Parti içinde de karşılık bulduğu bilindiği için Meral Akşener, güç kaybetmemek için bir ittifaka dahil olmayı tercih etmelidir. Çünkü artık seçimlere çok uzun bir süre var ve Sayın Akşener, tabanını bu kadar uzun süre, başarı hikâyesiz kontrol edemez, milletvekilleri atıl durumdan bir süre sonra şikâyet eder. Atıl durumdaki vekillerin kendi tercihleri bir süre sonra şekillenebilir. Meral Akşener bunun önüne geçmek zorunda kalacaktır” dedi.

“MANSUR YAVAŞ DA CUMHUR İTTİFAKI’NA GEÇEBİLİR”

Mansur Yavaş’ın köken itibari ile MHP’ye yakın olduğunu ifade eden Sosyolog Palabıyık, “Mansur Yavaş’ın, Ankara adaylığı için bir süre önce MHP’den aday olduğunu unutmayalım. O süreç, Mansur Yavaş’ın nereden geldiğine dair önemli bir işarettir. Zaten Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yapmasaydı, Mansur beyin Cumhur İttifakı’na katılma ihtimali oldukça güçlüydü. Çünkü Mansur Yavaş, atıl bir konumda kalabilecek bir siyasal aktör değil, özellikle belediye başkanlığından sonra tekdüze ve siyasetten uzak bir duruşu tercih etmeyecektir. Siyasetin, belki de ülkemizin 50 yıl sonrasını şekillendireceği şimdiki zaman diliminde Mansur Yavaş isminin pasif siyaset izleyeceği sanırım kimse tarafından düşünülmez. Ayrıca sayın Yavaş’ın, kendisini yakın hissettiği sosyolojik taban da yine Cumhur İttifakı saflarında yer almaktadır. Meral Akşener’in başarısızlığının payından nasiplenmek istemeyen Yavaş’ın, Devlet Bahçeli bey lehine döneceği tahmin edilebilir. Eğer Akşener, yeni anayasa yapım sürecinde Cumhur İttifakı’na yaklaşırsa Mansur Yavaş’ın da Cumhur İttifakı’na yakınlaşacağını kolaylıkla söyleyebiliriz. Çünkü biraz da mecburlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.