Yazarlardan OpenAI’a telif hakkı davası!

Yazarlar OpenAI firmasına yapay zeka eğitimi nedeniyle telif hakkı ihlali davası açtı. Söz konusu davada şirketin ChatGPT’yi eğitmek için kitapları ve makaleleri izinsiz kullandığı iddia edildi.

Yazarlardan OpenAI’a telif hakkı davası!
Yayınlama: 05.01.2023
A+
A-

Aralarında Pulitzer Ödülü sahibi Michael Chabon’un da bulunduğu bir grup ABD’li yazar, Microsoft destekli programı, popüler yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’yi eğitmek için yazılarını kötüye kullanmakla suçlayarak San Francisco’daki federal mahkemede OpenAI’ye dava açtı.

Chabon, oyun yazarı David Henry Hwang ve yazarlar Matthew Klam, Rachel Louise Snyder ve Ayelet Waldman Cuma günü açtıkları davada OpenAI’nin ChatGPT’ye insanlardan gelen metin komutlarına yanıt vermeyi öğretmek için eserlerini izinsiz olarak kopyaladığını söyledi.

3 BÜYÜK FİRMAYA DA DAVA AÇILDI

Dava, eser sahipleri tarafından Microsoft destekli OpenAI’ye karşı açılan en az üçüncü telif hakkı ihlali toplu davası olarak görülüyor. Microsoft,Meta ve Stability AI gibi şirketler de çalışmalarının yapay zeka eğitiminde kullanılması nedeniyle telif hakkı sahipleri tarafından dava edildi.

OpenAI ve diğer şirketler, yapay zeka eğitiminin internetten kazınan telif hakkıyla korunan materyalleri adil bir şekilde kullandığını savunuyor.

KİTAPLAR VE MAKALELER CHATGPT’NİN EĞİTİMİ İÇİN DEĞERLİ GÖRÜLÜYOR

ChatGPT, Meta’nın Threads uygulamasının yerini almadan önce Ocak ayında aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak bu yılın başlarında tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması oldu.

San Francisco’da açılan yeni davada kitap, oyun ve makale gibi eserlerin ChatGPT’nin eğitimi için “yüksek kaliteli, uzun formlu yazının en iyi örnekleri” olarak özellikle değerli olduğu belirtildi.

Abone Ol

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.