Miçotakis’ten Türkiye ile müzakere açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog kanallarının açık olmasının önemini vurguladı. Miçotakis anlaşılamayan meselelerde radikal söylemlere başvurulmadan uzlaşmak istediklerini söyledi.

Miçotakis’ten Türkiye ile müzakere açıklaması
Yayınlama: 09.01.2023
A+
A-

Miçotakis, bu yıl 87’ncisi düzenlenen “Uluslararası Selanik Fuarı” kapsamındaki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin tarihi belli oldu

“SON DERECE OLUMLU”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki uzlaşmazlıkların çözümü için Uluslararası Adalet Divanına gidilmesinin henüz uzak göründüğünü belirten Miçotakis, “Türkiye ile her düzeyde diyalog kanallarının yeniden açılmasının son derece olumlu olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile liderler düzeyinde görüşmenin yanı sıra bakanlar ve bakan yardımcıları arasındaki görüşmelerin de önemli olduğunu belirterek, güven artırıcı tedbirler ve pozitif gündemin de görüşülmesinin ikili ilişkiler açısından faydalı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Batı ile yakınlaşmasında fayda olacağını savunan Miçotakis, Yunanistan’ın son yıllarda, Türkiye-Avrupa yakınlaşmasının Yunanistan ile ilişkilerde normalleşmeden geçtiğini vurgulayan bir dış politika benimsediğini ifade etti.

“SORUNLARIN BİR ANDA ÇÖZÜLMESİNİ BEKLEMEYELİM”

Miçotakis, “Geçmişten gelen sorunların bir anda çözülmesini beklemeyelim ama anlaşmazlık olduğunda hangi konuda anlaşamadığımızı medeni bir şekilde ortaya koymada ve radikal söylemlere yol açmamada uzlaşalım.” diye konuştu.

“HİÇBİR TARAF TALEPLERİNİN YÜZDE 100’ÜNÜ ELDE EDEMEZ”

Türkiye ile süregelen sorunların çözümü için girilecek müzakerelerde ödün verilip verilemeyeceği sorulan Miçotakis, “Hiçbir müzakerede hiçbir taraf taleplerinin yüzde 100’ünü elde edemez.” dedi.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.