Deprem öncesi ve sonrası fotoğrafları Fas’ın tarihi simgelerindeki yıkımı ortaya çıkardı

Fas’ta yüzlerce yıllık binalar, camiler ve tarihi mekanlar depremden büyük darbe aldı.

Deprem öncesi ve sonrası fotoğrafları Fas’ın tarihi simgelerindeki yıkımı ortaya çıkardı
Yayınlama: 11.01.2023
A+
A-

Fas’ta açıklanan son rakamlara göre depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 901, yaralı sayısı ise 5 bin 530.

Ülkede 8 Eylül gecesi merkez üssü Marakeş kentine bağlı El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş; deprem, Marakeş’in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.

Fas’ın yüzlerce yıllık binalar, camiler ve kutsal emanetlerden oluşan zengin hazinesi de depremden büyük darbe aldı.

Deprem nedeniyle çok sayıda tarihi mekan yıkıldı, hasar gördü. Bazıları, Marakeş’i başkent yapan Kuzey Afrika Muvahhid Halifeliği günlerine kadar uzanıyor. O günden bu yana ayakta kalan yapılar da depremde kaybolan veya hasar gören yapılar arasındaydı.

Marakeş’in baş tacı olan ünlü Kutubiyya Camii, deprem sırasında şiddetli bir şekilde sarsıldı. Ancak 12. yüzyıldan kalma yapı ve 77 metrelik minaresi hafta sonu boyunca ayakta kaldı.

Genişleyen Cema Ül Fena meydanının bir köşesinde küçük cami olan Kharbouch Camii neredeyse tamamen yıkıldı. Minaresi çöktü ve molozların arasında sadece bir tuğla parçası kaldı.

900 yıllık Marakeş Surları depremle sarsıldı ve geride görünür çatlaklar ve ufalanan kısımlar kaldı. Surlar, tarihi bölgenin çevresinde birkaç kilometre uzanıyor.

 Tinmal Camii, 12. yüzyıl Muvahhid mimarisinin önde gelen örneklerinden biriydi. Bina ciddi şekilde hasar gördü, duvarları ve yapısı harabeye döndü. 

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.