Çin, Taliban yönetimindeki Afganistan’a büyükelçi atadı

Taliban, Afganistan yönetimini 2021’de ikinci kez ele geçirdi. İki yılı aşkın sürede hiçbir ülke Afganistan’a büyükelçi atamadı. Bu adımı atan ilk ülke Çin oldu. Afganistan’a atanan yeni büyükelçi Zhao Xing’in güven mektubu kabul edildi.

Çin, Taliban yönetimindeki Afganistan’a büyükelçi atadı
Yayınlama: 01.01.2023
A+
A-

Taliban yönetimi, yeni Çin Büyükelçisi’nin başbakana güven mektubunu sunduğunu açıkladı. Taliban yetkilerinin, 13 Eylül Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu atamanın, Taliban’ın 20 yıl sonra Afganistan’ın yönetimini ikinci kez ele geçirdiği Ağustos 2021’den bu yana ülkeye yapılan büyükelçi düzeyinde ilk atama olduğu ifade edildi. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

“BAŞBAKAN AKHUND, GÜVEN MEKTUBUNU TÖRENLE KABUL ETTİ”

Taliban yönetiminin sözcü yardımcısı Bilal Karimi, açıklamasında, “Afganistan İslam Emirliği Başbakanı Mohammad Hassan Akhund, Çin’in Afganistan’a atadığı yeni büyükelçi Zhao Xing’in güven mektubunu bir törenle kabul etti.” dedi.

Taliban yönetiminden bir dışişleri bakanlığı sözcüsü de söz konusu atamanın 2 yılı aşkın süredir devam eden Taliban yönetiminde yapılan ilk büyükelçi ataması olduğunu teyit etti. 

Taliban, dünyadaki herhangi bir yabancı hükümet tarafından resmi olarak tanınmıyor. 2019 yılında bu yana görev yapan Çin’in bir önceki Afganistan Büyükelçisi Wang Yu’nun görev süresi ağustos ayında sona ermişti. Pakistan ve Avrupa Birliği (AB) gibi ülke ve kurumlar başkent Kabil’deki diplomatik misyonlarının idaresi için ülkeye üst düzey diplomatlar gönderse de bu kişiler maslahatgüzar unvanı taşıyor.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.