Bakan Tekin canlı yayında cevapladı: Öğretmen alımında mülakat nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Mülakatla ilgili kamuoyunda çok fazla tartışma var. Bu konu gündemimize 2015 yılından itibaren girmeye başladı. Öğretmen atama süreci revize edilmeli.” dedi.

Bakan Tekin canlı yayında cevapladı: Öğretmen alımında mülakat nasıl olacak?
Yayınlama: 08.01.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN TÜRK’te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Öğretmenlerimiz mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor.” diyen Bakan Tekin, “Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50.” açıklamasında bulundu.

“KOMİSYON ÜYESİNİN ADAYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLGİSİ OLMAYACAK” 

30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına ‘bize ders anlatın’ diyeceğiz. Her öğretmen arkadaşımız için başvurduğu alanla ilgili elektronik ortamda soru bankası oluşturmuş durumdayız. Bu soru bankasından öğretmen adayımız salona girdiği zaman random bir soru karşısına çıkacak elektronik ortamda.

İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz. Kul hakkı yemeden, herhangi bir ideolojik bir kayırma yapmadan bunu yapabilmek. Komisyon üyesinin adayla ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak. Bu sınav öncesi alacağımız tedbirler.

“MÜLAKATTA HAKKANİYETSİZLİK OLMAYACAK” 

Aday da burada konuştuğun şeyleri bir sınav kağıdına böyle böyle anlattım diye yazılı kağıdı bize teslim edecek. Kamera kaydı da alınacak. İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız.

“ÖNERİLERE AÇIĞIM”

Önerilere açığım. Kim kimin karşısına çıkacak, belli olmayacak. Öncesinde komisyon üyesinin gizliliği, adayın gizliliği… Aday arkadaşımıza soracağımız soru tamamen tesadüfi, kamera kaydı… İdeolojik kayırma, asla, kesinlikle olmayacak. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak.  

Eleştiri yapan sendikalar, bazı siyasi partiler, böyle rastgele eleştiri yapacaklarına bana yazılı olarak önerilerini getirmelerini bekliyorum, niyet okumasınlar.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.