Ayasofya restorasyona giriyor: Caminin kapatılacağı iddiaları yalanlandı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ayasofya Camii restorasyonunun 50 yıl süreceği ve ibadete kapalı olacağı iddiasını yalanladı.

Ayasofya restorasyona giriyor: Caminin kapatılacağı iddiaları yalanlandı
Yayınlama: 06.01.2023
A+
A-

Açıldığı ilk günden itibaren milyonlarca Müslümanın ibadet ettiği Ayasofya önümüzdeki günlerde kapsamlı bir restorasyona alınacak. Cami ibadete ve ziyarete açık olacak ve minareler dahil tüm bina depreme karşı güçlendirilecek. Ayrıca, caminin dış cephelerinde beton harç temizliği ve üç boyutlu tarama ile belgeleme işlemi de gerçekleştirilecek.

YİNE YALAN HABER!

Tarihi yapı için güçlendirme çalışmaları sürerken her yapılan işe karşı olan gruptan bir takım iddialar sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Restorasyonun 50 yıl süreceği ve bu süre zarfında caminin ibadete kapalı olacağı gibi yalan haberler sonrası konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

İDDİALAR YALANLANDI

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi restorasyonunun 50 yıl süreceği, bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddiasını yalanladı.

Merkezin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgiler verildi:

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi restorasyonunun 50 yıl süreceği ve bu sürede ibadet ve ziyarete kapalı olacağı iddiası doğru değildir. 1’inci etabın Ocak 2024, ikinci etabın ise 3 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, bu süreçte ibadet ve ziyarete açık olacaktır.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.