Afrika Birliği, G20’ye üye oldu

G20 ülkeleri, Afrika Birliği’ne daimi üye statüsü verilmesi konusunda anlaştı. Böylelikle Afrika Birliği, Avrupa Birliği’nden sonra G20’ye daimi üye olan ikinci bölgesel blok oldu. Afrika Birliği’nin G20’ye girmesine ciddi destek vardı.

Afrika Birliği, G20’ye üye oldu
Yayınlama: 01.01.2023
A+
A-

Hindistan’ın ev sahipliğinde 18’incisi “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen G20 Liderler Zirvesi, Başbakan Narenda Modi’nin liderleri karşıladığı resmi törenle başladı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, başkent Yeni Delhi’de düzenlenen zirvenin açılış konuşmasında, “Afrika Birliği temsilcisini G20’nin daimi üyesi olarak yerini almaya davet ediyorum.” dedi.

Başbakan Modi, dünyanın en büyük ekonomilerinden oluşan G20 üyelerinin Afrika Birliği’ne daimi üye statüsü verilmesi konusunda anlaştığını belirtti.

Modi, konuşmasının ardından Avrupa Birliği Dönem Başkanı Azali Assoumani’yle el sıkışıp sarıldı.

Afrika Birliği’nin, Avrupa Birliği’nden sonra G20’ye daimi üye olan ikinci bölgesel blok olması konusunda büyük destek görüyordu.

Böylelikle Afrika Birliği, Avrupa Birliği’nden sonra G20’ye daimi üye olan ikinci bölgesel blok oldu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, G20’ye daimi üye olarak seçilmelerinden büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Birlik’in G20’ye tam üyeliğini uzun süredir savunduklarını kaydeden Mahamat, “Üyelik, kıtanın savunma ve küresel zorluklarla başa çıkması konusunda büyük bir katkı sunacaktır.” dedi.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.