ABD’li isim, Mersin’de 1120 metre derinlikte mahsur kaldı

Türkiye’nin en derin üçüncü mağarası Morca Düdeni’nde mahsur kalan ABD’li mağaracı Mark Dickey’in kurtarılması haftalar sürebilir. Almanya’da 2014 yılında yapılan benzer bir kurtarma operasyonu 11 gün sürmüştü.

ABD’li isim, Mersin’de 1120 metre derinlikte mahsur kaldı
Yayınlama: 11.01.2023
A+
A-

Cumartesi günü Mersin’de Taşeli Platosu’nda bulunan Türkiye’nin en derin üçüncü mağarası Morca Düdeni’nde mahsur kalan ABD’li mağaracı Mark Dickey’nin kurtarılması için başlatılan büyük operasyon sürüyor.

BBC Türkçe’ye konuşan Türkiye Mağaracılık Federasyonu (TUMAF) Basın Sözcüsü Yaman Özakın, kurtarma operasyonunun haftalar sürebileceğini söyledi.

Yaman Özakın, “Haftalar mertebesinde sürecek bir operasyon. Sedyeyle 2-3 hafta sürme olasılığı var. Yardımla da bir hafta ya da daha uzun sürebilir, bunu kestirmek çok zor.” dedi.

Kurtarma operasyonunu, “oldukça kompleks bir süreç” olarak nitelendiren Özakın, mağaralarda bu tip kurtarma çalışmalarında uzman birçok ülkeden ekibin çalışmalarını sürdürüğünü kaydetti.

Özakın, mağara içinde 45, mağara dışında 97 mağaracının bulunduğunu açıkladı.

Operasyon, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda yürütülüyor.

Mağaracılar bölgeye helikopterle sevk ediliyor.

Sağlık ekiplerinin Dickey’nin mağaradan nasıl çıkarılacağına karar vermeye çalıştığını söyleyen Özakın, mağaracının sedyeyle ya da dışarıdan destekle kendi başına çıkması seçeneklerinin değerlendirildiğini belirtti.

Özakın, “Kendi başına çıkmaya başlayıp, daha sonra sedyeye alınması da gerekebilir.” dedi.

TUMAF daha önce 1120 metre derinlikte mahsur kalan Dickey’nin kanaması durduğunu ve mağaracının desteksiz yürüyebildiğini açıklamıştı.

Açıklamada, “Operasyon lojistik ve teknik açıdan dünyadaki en kapsamlı mağara kurtarma operasyonlarından biri” denilmişti.

Mağaranın derinliği 1276 metre.

Mark Dickey, Anadolu Speleoloji Grubu Derneği (ASPEG) için Morca mağara sisteminin haritasını çıkaran bir keşif görevinde çalışıyordu.

Dickey, mağarada mahsur kalması sonrası ilk kez video mesaj göndererek Türk yetkililere teşekkür etti.

Türk sağlık yetkililerinin gereken ilaçları hızla sağladığını belirten Dickey, “hayatını kurtaran ilaçlar kendisine ulaştığında yaşam sınırında” olduğunu söyledi.

Mağaradan mesaj alıp göndermenin 1-2 gün sürdüğünü belirten Dickey, buna rağmen çok sayıda kişinin kendisinin durumuyla ilgilenmesinin “muazzam” olduğunu söyledi, “Gördüğünüz gibi ayaktayım, bilincim yerinde ve konuşuyorum” dedi.

Dickey, mağarada bir ekibe liderlik ettiği sırada mide kanaması geçirmişti.

Yaklaşık 1 kilometre derinlikte yapılan müdahalede Dickey’e 6 ünite kan verildi.

Dickey’nin nişanlısı Jessica Van Ord da mağaradaki keşif gezisine katılmıştı.

Van Ord, geçtiğimiz hafta Perşembe gününe kadar nişanlısı ile birlikte kaldığını, durumu düzelmeye başladıktan sonra yüzeye çıktığını söyledi.

Dickey’nin bulunduğu derinlikte sıcaklık 4-6 derece arasında.

ABD’li mağaracının 20 yıllık tecrübesi olduğu belirtiliyor.

Mark Dickey, aynı zamanda mağara kurtarmaları konusunda seminerler veriyordu.

Dickey adına açılan Gofundme sitesindeki maddi kampanyada 30 bin sterlin toplanmış durumda.

Almanya’da 2014 yılında yapılan benzer bir kurtarma operasyonu 11 gün sürmüştü.

Kaynak : İHA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.